HİKAYELER, FİKİRLER ve İŞ DÜNYASINDA KONUŞULANLARI PAYLAŞIYORUZ

Bu bölümü güncel, ilham verici, dikkat çeken, heyecanlandırıcı iş hikayeleri ve fikirler ile dünyanın konuştuklarına ayırdık. Hepimiz seyahat ediyoruz, okuyoruz, izliyoruz, duyuyoruz, yeni şeyler öğreniyoruz ve ilgimizi çeken, bize ilginç gelen şeyleri paylaşıyoruz. Ancak sizlerin de sürekli bilgi bombardımanından bıkmış olduğunuzu bildiğimiz için sadece kendi uzmanlığımız ve deneyimizle ilgili olan çok ilginç konuları seçip sizlerle paylaşıyoruz. 

Öğrenme adına doymak bilmez açlıkla çıktığımız bu yolculuğumuzdan keyif  almanızı umuyoruz...

Kullanıcı Deneyiminin Geleceği 

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımının Kısa Tarihçesi

GEÇMİŞE BAKIN, 1430 yılı veya 1930, 

KULLANICI DENEYİMİNE İLİŞKİN İPUÇLARI 

YAZAN Ali Rushdan Tariq 

Experience Design | Co.Design | business + design

UX’un gelişiminin büyük yapı taşları teknoloji ile insan arasındaki etkileşimden ortaya çıkmıştır. Teknoloji ve internet hayatımızın içine işlemeye devam ettikçe UX gelişiminin de süreceği beklenmektedir. Bu durum da kullanıcı araştırması, grafik tasarım, müşteri hakları, yazılım geliştirme gibi alanlarda daha fazla uzmanlaşmaya ihtiyaç duyulacağını ortaya koymaktadır. Indeed.com  sitesi üzerinde yapılan bir aramada son 15 yılda kullanıcı deneyimi ile ilgili  6,000 den fazla iş kolu olduğu  görülmektedir.

İnternet artık taşınabilir bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda – giyilebilir ürünler ve implantlarda bile - sınır tanımıyor. Bu durum da nihai amacı insanların yaşamını iyileştirmek olan kullanıcı deneyimi profesyonelleri için yeni fırsatlar ortaya koymaktadır.

Yani ister Da Vinci olun, ister Ford, ister Dreyfuss ya da Disney veya Jobs dünyaya daha iyi  kullanıcı deneyimi sunmak için pek çok fırsatlar bulunmaktadır.

Daha fazlasını okumak için tıklayınız: http://www.fastcodesign.com/3043024/a-brief-history-of-user-experience-design


YUKARI ÇIK